Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Öl, dirty fries och en bra streamad serie.

by Anette Rosvall 2023/05/22
written by Anette Rosvall 2023/05/22
Skriv ut receptet
1,3K

Det är inte jätteofta jag väljer öl men ibland så händer det och man säger ju att ombyte förnöjer. Men om jag nu ska dricka den törstsläckande lite beska drycken så vill jag absolut inte ha en stor stark lager. För det passar inte mina smaklökar. Jag vill antingen ha en mörk, tät stout en gyllene ale, en simmig wiessbier eller en frisk och fruktig saison. Huusmanskost, asiatiskt eller helt feta och kladdiga dirty fries. Här kommer några tips på öl, några på bra streamade serier och så ett finfint recept på just dirty fries – det vill säga extra geggiga, ostkladdiga pommes frites som passar perfekt till en iskall öl. Du hittar några öl-tips här nedanför!

Ja just de sedan var det ju det där med de streamade serierna . Jag har tittat på en del riktigt bra… Har du tittat på Tiny Beautiful things på Disney Chanel? Du har väl inte missat Big Little lies på HBO? Men lova mig att du kikar på Fleishman in trouble på Netflix.

Tripel d'Anvers De Koninck #1099
Tripel d’Anvers De Koninck #1099
Koekedam Saisonstijl #1209
Omnipollo
Bianca Brunch Bomb Strawberry Raspberry Blueberry Maple Pancake Lassi Gose #10345

Dirty Fries

Det här behöver du:

500 gram färdiga pommes frites
125 gram extra rökiga bacon
150 gram riven stark ost
1 rödlök i fina rundlar
1 dl majonnäs
4 msk chilisås
1 krm cayennepeppar
1 vitlöksklyfta
1 näve finhackad jalapeno
gärna lite gröna blad t ex ruccola

Gör så här:

Tillaga dina färdiga pommes frites enligt förpackningen. Medan du väntar rör du ihop majonnäs, chilisås med kryddor, fräser på ditt finhackade bacon, skär den röda löken och finhackar din jalapeno. När din pommes är klar, strör du över osten, låter den smälta en smula sedan strör du över bacon, majonnäs och till sist den finhackade jalapenosen. Öppna en öl, drick och ät! Det är gott!

0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Bruna bananer och lite bedagad grädde.
Nästa inlägg
Var rädd om ogräset

Du borde verkligen prova det här också!

Baconlindad fylld fläskfilé – vardagslyx och comfort food...

2026/01/15

Ägg – det lilla miraklet som alltid fungerar

2026/01/13

Lasagne comfort food på italienska.

2026/01/11

Att rensa skafferiet – och laga mat på...

2026/01/05

Sabrera, flambera och salutera – nyår när det...

2025/12/28

Ett lugnare nyår – när det enkla får...

2025/12/27

God jul alla fina följare! Om en liten...

2025/12/24

Dan före dopparedan – Rudolph the gingerbread raindeer...

2025/12/23

Julkul med cocktails och tillbehör – Mulled wine!

2025/12/22

Johannas saffrans- och romdrink – en drink som...

2025/12/21

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Baconlindad fylld fläskfilé – vardagslyx och comfort food med twist

    2026/01/15
  • Ägg – det lilla miraklet som alltid fungerar

    2026/01/13
  • Lasagne comfort food på italienska.

    2026/01/11
  • Att rensa skafferiet – och laga mat på det som redan finns

    2026/01/05
  • Jag älskar julens rester – från nudlar med revbensspjäll till pasta med gravad lax

    2025/12/29

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!