Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Var rädd om ogräset

by Anette Rosvall 2023/05/23
written by Anette Rosvall 2023/05/23
Skriv ut receptet
3,1K

Nu börjar det gro och spira i trädgårdar, balkonglådor och parker. Inte bara tussilago, hyacinter och tulpaner utan även ett och annat ogräs. De flesta blir tokiga på nässlor och kirskål, men jag vårdar mina små ömt och kärleksfullt.

För det går att göra så mycket gott med ogräs. I Emmas och min allra första kokbok hade vi ett vansinnigt gott recept där man slängde ned allt möjligt i ogräsväg i ett pajskal, blandade med chevre, äggstanning och vips så hade man världens godaste paj.

Men det allra enklaste du kan göra med ditt ogräs är pesto. Det blir en frisk, syrlig och riktigt grön smak när du blandar ogräs med t ex dill, persilja och lite granna basilika. Du mixar som vanligt med olja, vinäger, någon sorts nötliknande sak och så en stark ost. Sedan servera peston som vanligt till pasta eller som sås till grillat kött, grillad kyckling eller blandat med lite crème fraiche till en stekt fisk. Ha alltid en skål hemlagad pesto i kylen man vet aldrig vem som kommer på middag!

Grön pesto på ditten och datten

Det här behöver du:

200 gram gröna saker så som kirskål, nässlor, dill, bladpersilja och eventuellt lite basilika
50 g rostade solrosfrön
2 klyftor vitlök
1 dl olja
50 g parmesanost
salt & peppar
en liten skvätt vitvinsvinäger
(tycker jag är gott men det är inte default utan ett tillval :))

 

Gör så här:

Mixa alla ingredienser tills det blir en fin röra, smaksätt med salt och peppar. Späd eventuellt med mer olja om det blir för tjockt.

ogrästrädgårdvårenvegetariskt
0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Öl, dirty fries och en bra streamad serie.
Nästa inlägg
När mamman i huset får bestämma – Chokladtarte med inlagda päron, ganache och kaffekola.

Du borde verkligen prova det här också!

Apelsin i säsong – sol i varje klyfta

2025/11/12

Potatisvåfflor – som en råraka i förklädnad

2025/11/10

Viltstek med selleristomp, rödvinssky och Café de Paris-smör...

2025/11/06

Pasta alla Norma – en smak av Sicilien

2025/11/03

Fredagsmys med bubblor – ostfyllda gougères och annat...

2025/10/31

Bästa restmaten – Arrancini små risbollar med stora...

2025/10/29

Halstrad lax med soyaglace

2025/10/27

Det behövs en värmande drink! Varför inte en...

2025/10/23

Nyponsoppa – en god soppa med känsla av...

2025/10/20

Pinsa istället för Pizza – snabbt, gott och...

2025/10/15

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Apelsin i säsong – sol i varje klyfta

    2025/11/12
  • Potatisvåfflor – som en råraka i förklädnad

    2025/11/10
  • Viltstek med selleristomp, rödvinssky och Café de Paris-smör – JA TACK!

    2025/11/06
  • Pasta alla Norma – en smak av Sicilien

    2025/11/03
  • Fredagsmys med bubblor – ostfyllda gougères och annat gott till mousserande viner.

    2025/10/31

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!