Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Till påsk är det gott med lax också

by Anette Rosvall 2025/04/16
written by Anette Rosvall 2025/04/16
Skriv ut receptet
1,K

Vilken tur att påskhelgen är lång för en annan grej som är gott och passar till påsk är lax. Salladen på bilden har jag ätit hos mina kompisar. Den är magisk som den är men här har jag fifflat lite med den och gjort den lite mer vårig.

Dessutom lägger jag till några mumsiga rätter med lax som jag hoppas att du vill prova. För vem kan säga nej till en mumsig laxrillette med syrad lök. En av mina favoriträtter inkokt lax, här med primörer. En ljummen laxsallad eller en uppbunden lax med potatisterrin och örtagårdsås?
Vad väljer du?

Ljuvlig laxrilette med syrad lök
Inkokt lax med primörer
mat och vin, recept, lax, sallad, lagapåtallrik
Fotograf Charlotte Gawell
Uppbunden grillad lax

Sotat lax med grön majonnäs, fänkål och citronvinägrett

Portioner: 4

Det här behöver du:

500 gram lax (gärna salma- eller fröya)
1 huvud krispsallad
1 fänkål
100 gram forellrom

Citronvinägrett
6 msk citronsaft
2 tsk svensk honung
1 dl neutral olja
salt och svartpeppar

Grön majonnäs
50 gram persilja
20 gram färsk spenat
3 dl neutral olja
-
1 äggulor
2 msk vitvinsvinäger
cirka 2 tsk skånsk senap
salt och peppar

Gör så här:

Börja med att blanchera dvs snabbt doppa persilja och spenat i kokande vatten. Fiska upp grönskan snabbt och lägg dem i ett isbad. Detta moment gör att den gröna färgen håller stilen. Värm nu oljan till 65 grader och mixa ner spenat och persilja till en slät grön massa. Låt detta rinna av genom ett kaffefilter. Det är bara den gröna oljan vi vill ha.

När den är klar så ska det mixas igen, vinäger, äggulor och senap vispas ihop och sedan ner med den gröna oljan i en tunn stråle. När din majonnäs är lagom tjock smakar du av den med salt och peppar. Ställ kallt tills det är dags för servering.

Citronvinegrätten gör du på detta vis. Blanda ihop alla ingredienser och smaka av. Du kanske behöver balansera med syra, sötma eller sälta. Du väljer! Ställ åt sidan när du är nöjd.

Allt detta kan du göra i förväg. Strax innan servering är det dags för resten. Hyvla fänkålen så tunt du kan och massera sedan in vinägretten i fänkål. Bryt salladen i mindre bitar och vänd även ner dessa i vinägretten. Lägg upp detta på ett fat!

Sota laxen supersnabbt på het grill. Den ska helst bara ha en yta, men om du inte gillar råa ting så tillagar du den tills den har den temperaturen du är nöjd med. Skär sedan laxen i munsbitar, lägg dem fint över faten. Dekorera med majonnäs, forellrom, dill och resten av vinegrätten. Njut!

0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Fira påsk med lamm eller fågel
Nästa inlägg
Efterrätter till påsk – Cheesecake med mango och passionsfrukt eller något annat gott

Du borde verkligen prova det här också!

Vitkålssallad med jordnötsdressing – krispig, krämig och lite...

2026/04/22

Rabarberflarn med hyvlad rabarber & rostad vit choklad...

2026/04/20

Estlands TV var på besök förra sommaren.

2026/04/16

Riesling & sparris – vårens mest självklara kärlekshistoria

2026/04/15

Jag har haft påsklov, då kom våren och...

2026/04/13

Chick-filA -Krispig kycklingburgare med smarrig dressing!

2026/03/31

Påskens smaker – mina bästa tips till påskbordet

2026/03/29

Påskens efterrätter – går i gult och är...

2026/03/26

Rårakor med rårörda lingon och fläsk – Husmanskostens...

2026/03/25

Krämig kyckling med champinjoner, spenat och dragon –...

2026/03/23

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Vitkålssallad med jordnötsdressing – krispig, krämig och lite beroendeframkallande

    2026/04/22
  • Rabarberflarn med hyvlad rabarber & rostad vit choklad – vårens vackraste fika

    2026/04/20
  • Estlands TV var på besök förra sommaren.

    2026/04/16
  • Riesling & sparris – vårens mest självklara kärlekshistoria

    2026/04/15
  • Jag har haft påsklov, då kom våren och sparrisen!

    2026/04/13

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!