Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Bästa restmaten – Arrancini små risbollar med stora ambitioner

by Anette Rosvall 2025/10/29
written by Anette Rosvall 2025/10/29
Skriv ut receptet
2,6K

Nästa gång du kokar risotto, se till att göra lite extra. För då kan du nämligen trolla fram något så oemotståndligt som arancini – italienska risbollar, gyllene och frasiga på utsidan, krämiga och smakrika inuti.

Det var säkert en smart Nonna i Italien som kom på detta genidrag en gång för länge sedan. För det är både ett smart och delikat sätt att ta tillvara gårdagens risotto. Du kan göra dem på vilken risotto som helst, du kan fylla dem med extra ost och örter. Servera dem ljumna med driver av riven parmesan och kanske en sked tomatsås. Då blir de små lyckopaket som passar lika bra till förrätt som till kvällsmys.

Mina arancini får ofta simma i en soppa på rostad paprika – en len, lite söt och rökig soppa som lyfter de där risbollarna till nya höjder. Så när du ändå står där i köket, passa på att rosta några paprikor i ugnen, mixa med vitlök, olivolja och en skvätt grädde eller buljong. Vips har du både en fantastisk soppa och perfekta små tillbehör att lägga i. Det är mat som känns lyxig men som egentligen bara handlar om att ta vara på det man redan har. Och det är ju ofta precis så den bästa maten blir till.

Rostad soppa med arancini speciale (Friterade risbollar, om du undrar)

Det här behöver du:

Rostad soppa
2 vitlöksklyftor
2 röda paprikor, delade på hälften
4 färska tomater i tjocka skivor
2 lökar, hackade
lite olja
1 msk chilisås
(ev. 2–4 dl vatten)
2 msk fisksås
1 finhackad röd chili
4 msk soja
1 dl grädde
salt och peppar
1 dl hackad färsk  basilika

Arancini speciale (Friterade risbollar, om du undrar)
2–3 dl kall risotto 
1 dl riven parmesanost
1 finhackad lök
2 ägg

Till friteringen
pankoströ
frityrolja 

 

Gör så här:

Så här gör du soppan. Sätt ugnen på grill och dela paprikorna på hälften, lägg dem på ett bakplåtspapper med skinnsidan uppåt. Drissla lite olja och soya över tomaterna och salta och peppra dem (obs! inte på paprikorna) Låt tomater, paprika gå i ugnen 200 grader i ca 10-20 minuter (paprikorna skall bli svarta på skinnet och tomaterna skall få lite yta.) Lägg de rostade tomaterna åt sidan och ta försiktigt paprikorna och lägg dem i en skål med iskallt vatten. Efter en liten, liten stund drar du bort skinnet ifrån paprikorna och lägger dem i en mixer tillsammans med tomater och den vätska som bildats i ugnsplåten.

Missa inte den för allt del där finns det massor av smak. Mixa ihop det hela till en slät soppa och låt den stå i mixern medan du Sedan fräser du löken och vitlök mjuk i lite olja eller smör, lägg i chilisåsen att den får fräsa ifrån sig smaken. Japp! Häll på de rostade mixade grönsakerna och grädde, låt soppan puttra ett par minuter. Krydda och smaka av, krydda eventuellt lite till om du behöver. späd eventuellt soppan med lite vatten om du tycker att den är för tjock, servera med...

Arrancini som du gör så här: Blanda alla ingredienser i en skål till en klofsig röra. Rulla små bollar och rulla dem sedan i ströbrödet, sänk ner dem i den absolut jätte heta oljan och låt dem bli gyllenbruna. Ta upp din bollar och låt dem torka en smula innan du lägger ner dem i soppan, strör några flingor parmesan och lite gröna blad över, och ja sedan är det bara att käka.

0 comments 1 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Halstrad lax med soyaglace
Nästa inlägg
Fredagsmys med bubblor – ostfyllda gougères och annat gott till mousserande viner.

Du borde verkligen prova det här också!

Varför inte laga empanadas till sportlovet?

2026/02/16

Semmeldagen – på tisdag smäller det!

2026/02/15

Mina tre mest klickade recept – med dryckestips

2026/02/13

Gratäng på säsongens rotsaker – Blomkålen kommer först

2026/02/11

Jag är tillbaka – nu med friterade bollar...

2026/02/10

Mycket snack om nötkött nu. Låt bönor och...

2026/01/28

Två soppor på rödbetor – när det är...

2026/01/27

Draget lamm med ponzu, sesam- och mynta kålssallad.

2026/01/22

Alkoholfritt som faktiskt är gott…

2026/01/20

En blå tårta, förväntan och ett nytt ord...

2026/01/18

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Varför inte laga empanadas till sportlovet?

    2026/02/16
  • Semmeldagen – på tisdag smäller det!

    2026/02/15
  • Mina tre mest klickade recept – med dryckestips

    2026/02/13
  • Gratäng på säsongens rotsaker – Blomkålen kommer först

    2026/02/11
  • Jag är tillbaka – nu med friterade bollar av mac´n cheese!

    2026/02/10

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!