Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Prinsesstårta i glas – bättre sent än aldrig!

by Anette Rosvall 2026/03/18
written by Anette Rosvall 2026/03/18
Skriv ut receptet
245

I idag fyller både min äldste son och min x-man år. Så vare sig de väljer att ha kalas eller inte så tänker jag fira. För jag tar alla möjligheter till att kalasa. Kanske ska jag göra min variant av de där populära populära portionsprinsessorna i glas. Man lägger alla delar av tårtan i ett snyggt glas. Toppar hela härligheten med ett marsipanlock och dekorerar. Sedan behöver ingen bråka om vem som ska få rosen eller dekorationen. Den finns ju liksom på alla portioner! Smart eller hur?! Av det här receptet kan du även göra en hel, stor tårta om du är på det humöret. Min variant på prinsesstårta är lite syrligare än den vanliga, den innehåller både hallon och citron! Lägger till lite andra varianter också om du också har något att fira!

Red velvet cake med sötsyrlig frosting
umesho, anetter rosvall, dessert, tårta, machate
Chokladkaka, umesho och grönt te. Foto: Klas Sjöberg
allahjärtansdag, hjärtetårta, brownie, hallonmousse, hjärta
Brownie med hallonmousse

Prinsesstårta i glas

Det här behöver du:

Bottnar

Antingen köper du färdiga bottnar eller så gör du så här:
3,5 dl vetemjöl
1,5 tsk bakpulver
225 gram smör (rumstempererat)
4 3/4 dl socker
4 stora ägg
1 3/4 dl mjölk
4 msk citronsaft
2 tsk rivet citronskal

Hallonfyllning
100 gram frysta hallon
1,5 dl mascarpone
1 dl vispgrädde
eventuellt lite florsocker om det behövs

Citronkräm
Vispa 3 dl mascarpone mjukt
Och vänd sedan ned 0,5 burk lemoncurd lite slarvigt så att mascarponen fortfarande är lite randig av citronkrämen. Låt det stå kallt tills du skall fylla din tårta.

1 styck marsipanlock i valfri färg

Gör så här:

Sätt ugnen på 180 grader. Smöra och bröa tre formar (22 cm i diameter), lägg gärna bakplåtspapper i botten. Sikta mjöl och bakpulvret och ställ åt sidan. Vispa smöret så att det blir mjukt och smidigt, tillsätt sockret lite i taget och fortsätt vispa tills det blir fluffigt och ljust (tar cirka tre minuter med elvisp). Tillsätt äggen ett i taget, vispa ordentligt mellan varje. Häll de torra ingredienserna i smeten i omgångar tillsammans med mjölk, citronsaft och citronskal. Fördela smeten mellan de tre kakformarna och grädda i 20–25 minuter eller tills bakstickan är torr när du tar ut den. Låt bottnarna svalna helt.

Blanda ingredienserna till de två fyllningarna i separata skålar. Låt dem stå kallt tills det är dags för ihopsättning.

Ok! Nu är alla ingredienser färdiga. Gör rundlar av botten som passar de glas du tänker använda. Börja med en klick hallonfyllning längst ner i glaset. Lägg på den första bottnen och fortsätt med citronkrämen. Fortsätt så tills glaset är fyllt. Högst upp lägger du ett marsipanlock. Dekorera med det du har, t ex örter, blommor eller marsipan, du väljer

0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Färskostkaka – rädda bären-kakan
Nästa inlägg
Tunna pannkakor med soppa – en komplett torsdagsmiddag!

Du borde verkligen prova det här också!

Chick-filA -Krispig kycklingburgare med smarrig dressing!

2026/03/31

Påskens smaker – mina bästa tips till påskbordet

2026/03/29

Påskens efterrätter – går i gult och är...

2026/03/26

Rårakor med rårörda lingon och fläsk – Husmanskostens...

2026/03/25

Krämig kyckling med champinjoner, spenat och dragon –...

2026/03/23

Tunna pannkakor med soppa – en komplett torsdagsmiddag!

2026/03/19

Färskostkaka – rädda bären-kakan

2026/03/16

Njurtapp eller slaktarbiff – en god hemlighet i...

2026/03/13

Stroganoff – en gryta med anor!

2026/03/11

Hallongrottor – en klassiker man gillar!

2026/03/09

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Chick-filA -Krispig kycklingburgare med smarrig dressing!

    2026/03/31
  • Påskens smaker – mina bästa tips till påskbordet

    2026/03/29
  • Påskens efterrätter – går i gult och är alldeles lagom söt

    2026/03/26
  • Rårakor med rårörda lingon och fläsk – Husmanskostens mormorskram

    2026/03/25
  • Krämig kyckling med champinjoner, spenat och dragon – perfekt middag och matlåda

    2026/03/23

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!