Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt

Goda drycker till festen.

by Anette Rosvall 2019/12/30
written by Anette Rosvall 2019/12/30
1,4K

Ibland vill man slå på stort, fira något riktigt härligt och lyxa till det ordentligt. Men andra gånger behöver man tips på en festligt dryck i en moderat prisklass. Här kommer mina bästa tips på festdrycker i lite olika kategorier. Lyx, medel och budget, vin och öl till middag och efterrätt. Det enda de har gemensamt är att de alla har god kvalitet och är gjorda av skickliga vinproducenter som tar ansvar för både jord och bord.

Precis under hundringen! Vi startar med dryck precis under hundringen. För mig är det ett budgetpris men trots priset har jag självklart valt drycker som är gjorda av nogranna producenter som tänker hållbart när de gör sin dryck. Pares Balta är ett ekologiskt producerat bubbligt vin från Spanien. Det görs av den familjeägda producenten med samma namn, där arbetar det kvinnliga vinmakarteamet helt biodynamiskt med stor hänsyn till jorden vi lever på. Vinet har en hög, frisk syra, smakar och doftar av friska gröna äpplen, lite hårda små gråpäron och rostat vitt bröd.
Även Grekiska Kir Yianni är en familjeägd producent och deras vita vin Assyrtiko har en hög fruktig syra, smakar päron, lime, örter samt mineral och fungerar finfint till fisk och skaldjur.
Det röda vinet Teodosio Basilisco från Italienska regionen Basilicata bjuder på ett kraftigt, smakfullt vin, med hög syra och sträva tanniner. Sånt här vin smakar som allra best tillsammans med animaliska tanniner, fett och salt.

  • Parés Baltà brut #77124 99kr
  • Kir-Yanni Assyrtiko #2338
  • Basilisco Teodosio Aglianico Nr 2458 för 99 kr

De flesta viner jag handlar själv ligger mellan 100 och 200 kronor, så mina tips i mellanklassen ligger just där. Detta är ett av tre favoriter av bubblig dryck som jag hittar utanför distriktet Champagne. I Loire finns huset Langlois de producerar denna Cremant de Loire som kostar 149kr. Det är galet prisvärt för i denna torra, friska bubbliga dryck gjord på druvan Chenin trängs smaker som gula äpplen, honung och mineral. Du får även massor av mineral och en skön eftersmak av grapefrukt beska.
Albariño de Fefiñanes är ett vad jag kallar ett mycket klunkvänligt vin, som jag gärna dricker vare sig jag har mat på tallriken eller bara ett par oliver i en skål. Torrt, svalt, vitt vin med hög syra, massor av mineralitet, lime, gröna äpplen, friska örter och vita blommor.
Ifrån Rhonedalen och den lite mindre kända regionen Lirac kommer vinet Domaine du Clos de Sixte. Detta röda vin bjuder på fylligt frukt med toner av mörka bär, laktritsrot, mörka körsbär mineral och vanilj.

  • Langlois #7404 Crémant de Loire Brut
  • Albariño de Fefiñanes #71874 189kr
  • Domaine du Clos de Sixte
    #73101 159kr

Flera tips på drycker hittar du under fliken drycker där finns champagne, vitt, rött, sött, öl och alkoholfritt. Nästa gång jag tipsar kommer mina tips i lyxklassen där hittar ni vin som kostar över 250 till oändligheten så ni kanske förstår att jag måste fundera ett tag till. 😉

    0 comment 0 FacebookPinterestEmail
    Anette Rosvall

    Föregående inlägg
    Choklad- och lakritspastej,karamellmousse & kanderande mandlar
    Nästa inlägg
    Köttfärssås extravaganza multo bene

    Du borde verkligen prova det här också!

    Söndagsmiddag! Laga rostbiffen med tillbehör i ugnen.

    2023/09/18

    Goda vita vintips till höstens rätter och en...

    2023/09/07

    Röda viner till höstens goda grytor och stekar...

    2023/09/06

    Dags för kräftor, och alla goda tillbehör!

    2023/09/01

    Är det dags för sommarens sista aperol?

    2023/08/26

    Bjuder på cocktails och tillbehör med Helena!

    2023/08/19

    Släng inte maten, utan ta hand om dina...

    2023/08/15

    Picklad pumpa och gnocchi i ljummen sallad

    2023/08/09

    Sesamstekta lax- och krabbollar med stingiga nudlar.

    2023/07/14

    Anettes bästa fisksoppa och så glöm regeln rött...

    2023/07/12

    Anette Rosvall

    Anette Rosvall

    Sugar, spice & everything nice!

    Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

    Keep in touch

    Twitter Instagram Pinterest Snapchat

    Recent Posts

    • Kanelbullens dag närmar sig med stormsteg. Här kommer några varianter!

      2023/09/28
    • Det bästa och lättaste drinktilltugget i min värld!

      2023/09/27
    • En provensalsk tarte med aubergine blir en genväg till himmelen.

      2023/09/26
    • Skogens guld – hjortron blir sylt och chutney

      2023/09/23
    • Fläskkotletter i djävulstomater

      2023/09/22

    Categories

    Tags Cloud

    #Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt bakat blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fira fisk fredagsmys fredag tillsammans fyllning förrätt gott grilla grillat hallon kaka korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lax lätt långkok midsommar mums nyår ost paj party rabarber recept smör soppa svenskt kött sylt tips vardag vitt vin ägg

    Instagram

    Popular Posts

    • 1

      Snabbrimmad torskrygg med sandefjordsås och härligt smör-slungad delikatesspotatis sparris i två färger.

      2021/04/27
    • 2

      Ullas ljuvliga förrätt passar till varje fest men kanske lite speciellt till midsommar.

      2021/06/16
    • 3

      Boeuf Bourguignon inspirerad av Julia Childs kan vara världens godaste gryta.

      2021/01/18
    • 4

      Har du provat ”Lubb”?

      2017/07/08
    • 5

      Chiken Tikka Sizlar

      2020/04/22

    Samarbeten

    • Bjuder på cocktails och tillbehör med Helena!

      2023/08/19
    • Skryta lite för de jobb jag gjort på sistone borde man ju kunna få göra utan att skämmas?

      2023/03/30
    • Men då är det äntligen dags för semlor. Fettisdagen är här!

      2023/02/21
    • Do you like Pina Colada? JA absolut!

      2023/01/19

    Media & TV/Radio

    • Filmer jag gillar och goda viner.

      2022/03/08
    • Räkor och vin, radiosnack!

      2022/02/23
    • Billiga bra vita viner

      2022/01/31
    • Viktigt att tänka på procenten till jul – alkoholfria tips till julbordet.

      2021/12/20
    • Facebook
    • Twitter
    • Instagram
    • Pinterest
    • Linkedin
    • Email
    • Bloglovin

    @2017 - PenciDesign. All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign


    Back To Top
    Anette Rosvall
    • Hem
    • Anette Rosvall
    • Kontakt