Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt

Enhörningsvin!

by Anette Rosvall 2022/03/11
written by Anette Rosvall 2022/03/11
1,4K

Det finns vissa viner som är som enhörningar. Det är knappt man tror att de finns, eller de finns i så liten mängd så det är utopiskt att tro att man möjligen få smaka en slurk. Eftersom flaskorna är så få så kostar de oftast väldigt mycket och frågan många ställer sig är om ett vin kan få kosta hur mycket som helst? Häromdagen var jag och smakade en liten och alldeles underbar skvätt av den nya årgången av Cristal. Det är Louis Roederers abosluta toppvin som bara görs under de mest perfekta förutsättningarna från en liten utmärkt del av deras odlingar. Den görs bara när vinmakare tycker att allt står rätt till och alltså inte alls varje år. Jag kan gilla den tanken, att det faktiskt inte finns hur mycket som helst av en vara eller produkt. Men jag njöt i fulla drag av den fantastiska smaken, doften och balansen.

För ytterligare ett tag sedan fick jag se ett exempel av ett ännu mer sällsynt vin. Då var det champagne av märket Salon. Den hålls generellt mycket högt av specialister. När man skulle göra vin till vintage 2008 som räknas som en av de bästa någonsin i appelationen Champagne. Fick man på grund av sina synnerligen höga kvalitetskrav en extremt liten skörd. Salon liksom Cristal görs bara de allra bästa årgångarna på druvor från specifika lägen så tillgången är som ni förstår väldigt liten. Hela vinvärlden vill ha dessa flaskor så i Sverige får vi bara några få.

Ni som vill kan försöka lägga vantarna på en flaska Cristal Brut, 2014 det börjar säljas den 18:e mars klockan 10.00 för SEK 2349,00. Vill man istället ha en magnum så finns det också i en ännu mindre allokering men då får man vänta tills den 24:e mars och slänga upp SEK 6500.00 – Plus vara väldigt snabb på fingret, det är en webblansering och i Sverige finns det 120 stycken vackra pavor.

0 comment 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

previous post
Torsdag = soppdag bjud på pappans goda vardagsgulasch
next post
PI-dagen bjuder paj, Bannanoffee paj

You may also like

Känner du till Albariño eller Alvarinho en populär...

2023/03/20

Halleluja! Jag har ätit Albins rödvinsbrässerade högrev!

2023/03/10

Magnumflaska för att storleken ibland har betydelse…

2023/01/27

Do you like Pina Colada? JA absolut!

2023/01/19

Semla nummer ett är en variant med choklad...

2023/01/17

Januari månad och alkoholfria alternativ.

2023/01/14

Amarone + Janssons frestelse = sant!

2022/12/19

Goda drycker till advent och julbord.

2022/12/10

Kunskap marinerad av portvin, Afternoon Tea och mycket...

2022/12/09

Missa inte det vilda julbordet på Fjäderholmarna!

2022/12/08

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Åkes Key Lime Pie är både enkelt att göra vansinnigt god att äta.

    2023/03/22
  • Känner du till Albariño eller Alvarinho en populär grön druva som ger ljuvliga viner.

    2023/03/20
  • Här tipsar jag om några av mina bästa sallader och tillbehör.

    2023/03/20
  • Dillkött är nog en av de godaste grytorna jag vet.

    2023/03/15
  • Halleluja! Jag har ätit Albins rödvinsbrässerade högrev!

    2023/03/10

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt bakat blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fira fisk fredagsmys fyllning förrätt God Jul gott grilla grillat hallon kaka korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lax lätt långkok midsommar nyår ost paj party pasta rabarber recept smör soppa svenskt kött tips tårta vitt vin ägg äpple

Instagram

Följ mig på YouTube

https://youtu.be/wonThNBTPg8
https://www.youtube.com/watch?v=2CTf0dgygYY

Samarbeten

  • Men då är det äntligen dags för semlor. Fettisdagen är här!

    2023/02/21
  • Do you like Pina Colada? JA absolut!

    2023/01/19
  • Semla nummer ett är en variant med choklad och hasselnötter.

    2023/01/17
  • Jag gillar att vara busig. Fram med semlorna nu!

    2023/01/13

Media & TV/Radio

  • Filmer jag gillar och goda viner.

    2022/03/08
  • Räkor och vin, radiosnack!

    2022/02/23
  • Billiga bra vita viner

    2022/01/31
  • Viktigt att tänka på procenten till jul – alkoholfria tips till julbordet.

    2021/12/20
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Pinterest
  • Linkedin
  • Email
  • Bloglovin

@2017 - PenciDesign. All Right Reserved. Designed and Developed by PenciDesign


Back To Top
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt