Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Pratar om bubbliga drycker till nyårsskålen plus smakfulla saker att äta

by Anette Rosvall 2023/12/29
written by Anette Rosvall 2023/12/29
Skriv ut receptet
935

Ibland får jag äran att snacka mat och dryck med Josefin Sundström på P4 Radio Stockholm. Det är alltid skoj att få ge radiolyssnarna tips om hur de kan tänka när det gäller mat och dryck till högtider. Just idag pratar jag om bubbliga drycker till nyårsskålen plus smakfulla saker att äta. Vad sägs till exempel om rödbetsplättar med syrad silverlök, smetana och kaviar?! Om inte det lockar så finns även recept på en ljuvlig laxrilette, en ankrilette samt bakade jordärtsskockor med kaviar – alla rätterna innehåller även picklad lök. Ja, och så hittar du så klart massor av goda bubbliga drycker att skåla med.

Rotari Rosé
Clotilde Davenne Cremant de Bourgogne Extra Brut
Louis RoedererBrut Premier #77498
Charles Heidsieck Rosé Réserve MV #54185
Palmer & Co Vintage Brut, 2016 #7867
Diebolt-Vallois Prestige #7723 Brut #7723
Loxarel A Pèl Classic Penedes Brut Nature Reserva #
Richard Juhlin alkoholfri
Bollinger Rose
Ljuvlig laxrilette med syrad lök
Syrad lök blir ett vackert rosa tillbehör.
Ankrilette med pickladlök
Jordärtsskockor med syrad lök

Rödbetsplättar med syrad silverlök, smetana och kaviar

Det här behöver du:

4 stora rödbetor, grovt rivna en rejäl klick smör 2 vitlöksklyftor, rivna salt  svartpeppar från kvarnen Servera med smetana syrad silverlök kaviar som passar din plånbok, jag använde rom från stör dill (gärna dillkronor)

Gör så här:

Skala och riv rödbetor och vitlök fint. Krama ur lite av stärkelsen, smaka av med salt och peppar i rivet och lägg en rejäl klick smör i en stekpanna eller ett plättjärn. Platta sedan ut potatishacket till en kaka i pannan. Stek den på låg värme och skaka hela tiden försiktigt så att inte röstin fastnar i botten, om det känns som att den kommer att fastna så låt lite smör smälta ner längst kanten på kakan. När röstin far omkring obehindrat i din stekpanna, och fått en fin gyllene färg är det dags att vända på den. Servera med en klick smetana, syrad lök, du hittar recept på det på någon av bilderna ovan, plus andra goda saker du kan göra till nyår. På toppen lägger du kaviar/rom som passar din plånbok. Smaklig spis!

0 comments 0 FacebookPinterestThreadsBlueskyEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Laxtartar på friterat rispapper…en liten munsbit att locka smaklökarna med
Nästa inlägg
Clarias med falafel, ärt hummus, kål och vitlökssås- hållbart och gott

Du borde verkligen prova det här också!

Smarriga tillbehör till grillat. Nu kommer såserna!

2025/07/08

Smarriga tillbehör till grillat. Nu kommer rörorna!

2025/07/07

Mer romantik, kärlek och rosa viner till folket!

2025/07/03

Sommar betyder sallad bland annat en smart italiensk...

2025/07/02

Vinprovning med Pinot Noir – 3 kontinenter –...

2025/06/30

Vädret kräver lite varma soppor också!

2025/06/26

Han önskar sig cheesecake på sin födelsedag.

2025/06/25

Firar med bubblor och små briocher

2025/06/24

Vaska inte kaffet! Nej gör istället Islatte istället

2025/06/23

Nu kommer värmen snart dags för fläder, rabarber...

2025/06/17

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Smarriga tillbehör till grillat. Nu kommer såserna!

    2025/07/08
  • Smarriga tillbehör till grillat. Nu kommer rörorna!

    2025/07/07
  • Mer romantik, kärlek och rosa viner till folket!

    2025/07/03
  • Sommar betyder sallad bland annat en smart italiensk panzanella

    2025/07/02
  • Vinprovning med Pinot Noir – 3 kontinenter – 3 uttryck av elegans

    2025/06/30

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt bakat blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party rabarber recept räkor sallad smör soppa svenskt kött tips tävling tårta vardag vitt vin

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!