Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Laxtartar på friterat rispapper…en liten munsbit att locka smaklökarna med

by Anette Rosvall 2023/12/27
written by Anette Rosvall 2023/12/27
Skriv ut receptet
9,3K

I år är det meningen att jag för allra första gången ska bada i en isvak. Det borde vara lite som en rening inför nästa år. Efter badet erbjuds det bastu, grillning, middag och dans in på småtimmarna. Vi får se om jag vågar 😉

Efter det kan det vara smarrigt med en liten munsbit att locka smaklökarna med. För bad eller ej, mat och vin kommer alltid vara i fokus. Kanske kommer jag även detta år smaska på en laxtartar. Det är något av det godaste jag vet och passar så hiskeligt bra till champagne. Vill du också göra min asiatiska laxtartar och servera den på knaprigt friterat rispapper så hittar du receptet här nedanför. Men här finns även andra små aptitretare som är utomförträffliga att starta en middag med… lite amissar eller på franska Amuse bouche (nöje för munnen)… Här finns torsk med rouille och parmesan, Arrancini, pilgrimsmusslor med blomkålskräm och brynt smör, Jordärtsskockssoppa med topp, Pissaladier samt en liten toast med gravad oxfile och löjrom. MUMS!

Två tuggor torsk med rouille och parmesan
Arrancini
Pilgrimsmusslor med blomkålskräm och brynt smör
Jordärtsskockssoppa med topp
Pissaladier till nyår
Oxfile surf & turf

Asiatisk laxtartar på friterat rispapper

Portioner: 8

Det här behöver du:

Laxtartar
300 gram lax, fint hackad
1 liten silverlök, finhackad (mildare i smaken)
100 gram skalade räkor, fint hackade
100 gram avocado, fint hackad
100 gram mango (jag använde fryst tärnad) fint hackad
0,5-2 fint hackade röda chilifrukter (du väljer exakt hur stark du vill ha din tartar)
några matskedar sesamolja
saften från 1/2 citron

Till servering
8 stycken rispapper
2 dl frityrolja
sesamfrön
chili majonnäs

Gör så här:

Hacka alla ingredienser fint och blanda dem försiktigt. Vänd ner chilin och smaka sedan av med lite salt, svartpeppar och citronsaft. Låt tartaren stå tills precis innan servering. Nu ska du fritera dina rispapper.

Hetta upp olja i en kastrull, för att veta om den är varm nog så släpper du ner en liten bit rispapper. När den puffar upp är oljan het nog.

Lägg nu försiktigt ner ett papper åt gången. De kommer att puffa upp vackert, plocka upp dem direkt och lägg dem på en ren hushållshanduk eller papper för att rinna av.

Precis innan servering delar du systerligt upp tartaren på rispappret, ringlar över chilimajonäs och sedan är det dag att smaska i sig det hela!

0 comments 0 FacebookPinterestThreadsBlueskyEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Kära alla följare, nyåret närmar sig. Här kommer några tips!
Nästa inlägg
Pratar om bubbliga drycker till nyårsskålen plus smakfulla saker att äta

Du borde verkligen prova det här också!

Smarriga tillbehör till grillat. Nu kommer såserna!

2025/07/08

Smarriga tillbehör till grillat. Nu kommer rörorna!

2025/07/07

Mer romantik, kärlek och rosa viner till folket!

2025/07/03

Sommar betyder sallad bland annat en smart italiensk...

2025/07/02

Vinprovning med Pinot Noir – 3 kontinenter –...

2025/06/30

Vädret kräver lite varma soppor också!

2025/06/26

Han önskar sig cheesecake på sin födelsedag.

2025/06/25

Firar med bubblor och små briocher

2025/06/24

Vaska inte kaffet! Nej gör istället Islatte istället

2025/06/23

Nu kommer värmen snart dags för fläder, rabarber...

2025/06/17

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Smarriga tillbehör till grillat. Nu kommer såserna!

    2025/07/08
  • Smarriga tillbehör till grillat. Nu kommer rörorna!

    2025/07/07
  • Mer romantik, kärlek och rosa viner till folket!

    2025/07/03
  • Sommar betyder sallad bland annat en smart italiensk panzanella

    2025/07/02
  • Vinprovning med Pinot Noir – 3 kontinenter – 3 uttryck av elegans

    2025/06/30

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt bakat blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party rabarber recept räkor sallad smör soppa svenskt kött tips tävling tårta vardag vitt vin

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!