Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Kära alla följare, nyåret närmar sig. Här kommer några tips!

by Anette Rosvall 2023/12/27
written by Anette Rosvall 2023/12/27
963

När jag kikar på hur många som är inne och tittar på min hemsida och mina sociala medier så får jag nästan svindel. Tänk vad härligt att jag har så många fina mat- och dryckesglada kompisar. Jag är så tacksam för att jag får möjlighet att bjuda er kära följare på godsaker på fat och i glas. Så glad att ni frågar frågvist, testar intresserat, smakar utforskande och snokar vetgirigt bland mina recept och dryckestips. Nu är det snart dags för det nya året. Min främsta önskan är att vi fortsätter vår mat- och dryckesresa tillsammans. Jag tror nämligen att jag aldrig kommer att sluta njuta av att äta och dricka. Hoppas innerligt att ni vill följa med!

Just i detta nu är det enda jag tänker på vad sjutton jag ska äta och dricka till nyår. Hur ska du fira? Vad ska ni äta och vad häller ni i glaset?

Jag funderar till exempel på någon av dessa ammisar. Ostron är ju alltid festligt dessa serveras med en grukgranite och en timjanmajonnäs. Men även de små rödbetsplättarna och små ostfyllda gougérerer sitter alltid som en smäck.

Ostron med gurkgranite och timjanmajonäs
Rödbetsplättar med syrad lök, smetana och rom
Ostfyllda gougerer med lavendelhonung

Råbiff på olika sätt är något av det bästa jag vet, här kommer två varianter på det. Men hörrni visst är det också alldeles underbart med soppa. Till exempel en len och värmande på jordärtskocka är både lyxigt och gott.

Laxtartar på friterat rispapper
Råbiff med picklad silverlök Foto Charlotte Gawell
Jordärtsskockssoppa med topp

När det gäller varmrätt så vet jag att många av er vill ha oxfilé till nyår för att det är festligt och gott. Men hörrni tänk lite annorlunda och välj fågel eller fisk istället. Här hittar ni tre goda alternativ, klicka på bilden för recept och dryckestips!

Havets wallenbergare
Anka med rödbets- och lakritssås
Snabbrimmad torskrygg med sandefjordssås

Vad vore en fest utan efterrätt. Jag har mängder av recept på goda grejor. Men här är tre som går finfint att förbereda så att man bara behöver dekorera och sedan servera. Lätt-som-en-plätt-efterrätt kan man säga 🙂

Champagnemousse med bär och marängflarn
Rödbetscheesecake, recept, dessert, kokbok, Anette Rosvall
Getostcheesecake med inlagda rödbetor Foto: Charlotte Gawell
jordgubbsparfait, recept, glass, dessert, Anette Rosvall
Ljuvlig jordgubbsparfaitFoto Charlotte Gawell

Hoppas ni hittade något som fick er att bli sugna annars finns massor av alternativ på hemsidan. Den som söker skolen finna!

Gott nytt år!

0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Uppesittarkväll med cocktailbattle och onepiece
Nästa inlägg
Laxtartar på friterat rispapper…en liten munsbit att locka smaklökarna med

Du borde verkligen prova det här också!

Potatisvåfflor – som en råraka i förklädnad

2025/11/10

Viltstek med selleristomp, rödvinssky och Café de Paris-smör...

2025/11/06

Pasta alla Norma – en smak av Sicilien

2025/11/03

Fredagsmys med bubblor – ostfyllda gougères och annat...

2025/10/31

Bästa restmaten – Arrancini små risbollar med stora...

2025/10/29

Halstrad lax med soyaglace

2025/10/27

Det behövs en värmande drink! Varför inte en...

2025/10/23

Nyponsoppa – en god soppa med känsla av...

2025/10/20

Pinsa istället för Pizza – snabbt, gott och...

2025/10/15

Sardiner, ansjovis och boquerones – Små fiskar med...

2025/10/15

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Potatisvåfflor – som en råraka i förklädnad

    2025/11/10
  • Viltstek med selleristomp, rödvinssky och Café de Paris-smör – JA TACK!

    2025/11/06
  • Pasta alla Norma – en smak av Sicilien

    2025/11/03
  • Fredagsmys med bubblor – ostfyllda gougères och annat gott till mousserande viner.

    2025/10/31
  • Bästa restmaten – Arrancini små risbollar med stora ambitioner

    2025/10/29

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!