Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Nu börjar tiden för matjessill och färskpotatis!

by Anette Rosvall 2025/06/02
written by Anette Rosvall 2025/06/02
451

Det är lite konstigt men jag får en sjuk lust för just matjessill och färskpotatis när det börjar närma sig juni. Jag undrar om det är kulturellt eller om det bara är genetiskt. Jag står med drömsk blick på affären med diverse varianter på matjessill. Drömmer om sillinläggningar, både klara och gräddiga. Att få sätta tänderna i en liten nyskördad plugg tillsammans med en lagom salt och söt-syrlig sillrumpa, ja det är riktig sommar för mig. Vare sig de har sällskap med fint hackad gräslök och gräddfil eller brynt smör och ägg. Här nedanför hittar du tre varianter på matjes som jag älskar och gärna puffar för gång på gång. Har du till exempel inte provat matjessill med brynt smör och apelsinzest, den Randiga smörgåstårta S.O.S eller pankofriterad matjes med ättiksmajonnäs? – Då måste du bara se till att göra det… eller annars får du helt enkelt bara skylla dig själv. Klicka på bilderna, löp och köp ingredienserna och sätt fart!

Matjessill med brynt smör och apelsinzest
Randig smörgåstårta S.O.S
Pankofriterad matjes med ättiksmajonnäs

0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Picknick-tider stundar! Vad packar du i korgen?
Nästa inlägg
Vi har odlat lök – nu längtar jag efter skörden.

Du borde verkligen prova det här också!

Vitkålssallad med jordnötsdressing – krispig, krämig och lite...

2026/04/22

Rabarberflarn med hyvlad rabarber & rostad vit choklad...

2026/04/20

Estlands TV var på besök förra sommaren.

2026/04/16

Riesling & sparris – vårens mest självklara kärlekshistoria

2026/04/15

Jag har haft påsklov, då kom våren och...

2026/04/13

Chick-filA -Krispig kycklingburgare med smarrig dressing!

2026/03/31

Påskens smaker – mina bästa tips till påskbordet

2026/03/29

Påskens efterrätter – går i gult och är...

2026/03/26

Rårakor med rårörda lingon och fläsk – Husmanskostens...

2026/03/25

Krämig kyckling med champinjoner, spenat och dragon –...

2026/03/23

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Vitkålssallad med jordnötsdressing – krispig, krämig och lite beroendeframkallande

    2026/04/22
  • Rabarberflarn med hyvlad rabarber & rostad vit choklad – vårens vackraste fika

    2026/04/20
  • Estlands TV var på besök förra sommaren.

    2026/04/16
  • Riesling & sparris – vårens mest självklara kärlekshistoria

    2026/04/15
  • Jag har haft påsklov, då kom våren och sparrisen!

    2026/04/13

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!