Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Jag fick precis en sammanställning – det här är era favoriter!

by Anette Rosvall 2025/07/18
written by Anette Rosvall 2025/07/18
439

Jag fick precis en sammanställning från Monster Insight och det är skojig läsning. Dels så ser jag hur många det är som är inne och kikar på min sida. Tack för det allihopa 😀 och dels ser jag säsongen favoriter. Det gör mig riktigt glad för det verkar som ni är många som tar vara på citronerna efter att ha gjort flädersaft, att ni tycker mycket om min faster Ullas smarriga förrätt med matjessill. Men även den vinkokta pastan med karamelliserad lök och svamp ligger fint till. Ett recept som alltid ligger på topp är den snabbrimmade torskryggen med sandefjordssås. Jag förstår er för det är recept som är riktigt goda. Men hörrni! varför inte prova några varianter på ovan. Jag puffar alltså för lika goda grejor som också är värda att njutas.

Här kommer alltså dricka på rosenblad (romantiskt, vackert och gott) Min frasiga löktarte, som är minst lika god som Ullas förrätt med matjes. En marinerad grillad fisk med fänkål citron och ett smör med grillad citron, vitlök och parmesan. Ja och så pastan då, en snabb rackare som får dina smaklökar att fara till himmelen.

Rosendricka
Grillad fisk med fänkål, citron och smör
Jonas raggarräkor
Frasig löktarte
0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
En variant på en favorit. Tonfisk med Nduja…
Nästa inlägg
Sara, Margareta, Johanna, Magdalena, Emma och Kristina… nu börjar fruntimmersveckan!

Du borde verkligen prova det här också!

Vitkålssallad med jordnötsdressing – krispig, krämig och lite...

2026/04/22

Rabarberflarn med hyvlad rabarber & rostad vit choklad...

2026/04/20

Estlands TV var på besök förra sommaren.

2026/04/16

Riesling & sparris – vårens mest självklara kärlekshistoria

2026/04/15

Jag har haft påsklov, då kom våren och...

2026/04/13

Chick-filA -Krispig kycklingburgare med smarrig dressing!

2026/03/31

Påskens smaker – mina bästa tips till påskbordet

2026/03/29

Påskens efterrätter – går i gult och är...

2026/03/26

Rårakor med rårörda lingon och fläsk – Husmanskostens...

2026/03/25

Krämig kyckling med champinjoner, spenat och dragon –...

2026/03/23

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Vitkålssallad med jordnötsdressing – krispig, krämig och lite beroendeframkallande

    2026/04/22
  • Rabarberflarn med hyvlad rabarber & rostad vit choklad – vårens vackraste fika

    2026/04/20
  • Estlands TV var på besök förra sommaren.

    2026/04/16
  • Riesling & sparris – vårens mest självklara kärlekshistoria

    2026/04/15
  • Jag har haft påsklov, då kom våren och sparrisen!

    2026/04/13

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!