Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Krämig kladdkaka med chokladkolatäcke – och ja, jag missade kladdkakans dag igen…

by Anette Rosvall 2025/12/03
written by Anette Rosvall 2025/12/03
Skriv ut receptet
653

Ja, jag missade kladdkakans dag i år igen. Men jag lovar bättring och bjuder därför på den här härliga. Du vet det finns kladdkaka… och så finns det den här kladdkakan. En krämig chokladdröm med ett blankt chokladkolatäcke som får gästerna att tystna vid första tuggan (det ultimata betyget, om du frågar mig).

Det bästa av allt? Den är busenkel att göra. Rör ihop, grädda lätt, häll på det silkeslena täcket – klart. En sådan där kaka som får en att se ut som kökets egen dessertvirtuos utan att behöva lyfta mer än en visp. Jag brukar servera den på två sätt, beroende på humör och sällskap:

1. Med Citrussallad
Friskt, färgglatt och helt perfekt som kontrast till allt det fylliga. Dessutom blir det snyggt på tallriken – och du vet hur jag känner för god mat som också är vacker.

2. Med lättvispad grädde och färska bär
En klassiker av en anledning. Fluffigt, fräscht och precis så enkelt och gott som man vill att en efterrätt ska vara.

Oavsett hur du serverar den lovar jag en sak: Det här är en kaka som får folk att fråga om receptet innan de ens ätit upp.

Chokladkladdkaka med chokladkolatäcke

Det här behöver du:

200 g smör, smält
4 dl strösocker
1 dl kakao
2 krm flingsalt
1 krm kaffepulver
4 ägg
3 dl vetemjöl

Chokladkola
1/2 dl mörk sirap
2 dl strösocker
2 dl vispgrädde
150 g mörk choklad
150 g smör

Citrussallad
1 dl apelsinjuice
1 dl socker
1 vaniljstång
4-6 citrusfrukter (apelsin, grape, blodapelsin osv)
beror på hur stora frukterna är
Eventuellt lite färsk mynta

Servera med något av dessa goda grejor
Citrussalladen
Fin vaniljglass
Pudra med florsocker
Eventuellt säsongens bär

Gör så här:

Själva kladdkakan gör du så här: Börja med att sätta ugnen på 200 grader. Smält smör och choklad på svag värme, dra kastrullen av värmen och låt smöret svalna innan du vispar ner ägg och strösocker. Avsluta med de torra ingredienserna och häll smeten i en rund form (20 cm) med bakplåtspapper i botten. Baka i ugnen 200 grader 10-12 minuter. Låt svalna utan att lossa kanterna.

När kakan har kallnat skall chokladkolan hällas ovanpå.Koka sirap, socker och choklad tills du ser små bubblor. Rör hela tiden och ha inte för varm platta, kolan bränns lätt. Det är viktigt att röra ofta så att det inte bränner fast. Häll kolasmeten ovanpå chokladbotten, frys sedan pajen i minst 2–3 timmar så att den hinner sätta sig helt. När den är helt frusen, skär loss den från kanterna med en vass kniv och dela den i cirka 10–12 portionsbitar. Innan du serverar den så bör den stå i rumstemperatur ett tag för att du inte ska bli iskall i munnen 😉

Citrussallad
Medan du väntar på att den skall frysa så gör du citrussalladen. Skär ut filéer ifrån din frukt, lägg dessa i en skål. Koka sockerlag på vatten, apelsinjuice och vaniljstång. När sockret smält och lagen är simmig så är den färdig. Fiska upp vaniljstången. Häll den ljumma lagen över citrusfiléerna. Finhacka eventuellt mynta och vänd ner i apelsinsalladen.

Servera sedan chokladkakan med citrussalladen. Du kan också bara pudra kakan med florsocker, dekorera med grädde och lite färska hallon

0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Yoghurt Toast, Fattiga Riddare & varför matsvinn är det nya svarta
Nästa inlägg
Gör din egen pasta – och börja med rosa pasta med svampduxelle

Du borde verkligen prova det här också!

Vitkålssallad med jordnötsdressing – krispig, krämig och lite...

2026/04/22

Rabarberflarn med hyvlad rabarber & rostad vit choklad...

2026/04/20

Estlands TV var på besök förra sommaren.

2026/04/16

Riesling & sparris – vårens mest självklara kärlekshistoria

2026/04/15

Jag har haft påsklov, då kom våren och...

2026/04/13

Chick-filA -Krispig kycklingburgare med smarrig dressing!

2026/03/31

Påskens smaker – mina bästa tips till påskbordet

2026/03/29

Påskens efterrätter – går i gult och är...

2026/03/26

Rårakor med rårörda lingon och fläsk – Husmanskostens...

2026/03/25

Krämig kyckling med champinjoner, spenat och dragon –...

2026/03/23

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Vitkålssallad med jordnötsdressing – krispig, krämig och lite beroendeframkallande

    2026/04/22
  • Rabarberflarn med hyvlad rabarber & rostad vit choklad – vårens vackraste fika

    2026/04/20
  • Estlands TV var på besök förra sommaren.

    2026/04/16
  • Riesling & sparris – vårens mest självklara kärlekshistoria

    2026/04/15
  • Jag har haft påsklov, då kom våren och sparrisen!

    2026/04/13

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!