Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Enhörningsvin!

by Anette Rosvall 2022/03/11
written by Anette Rosvall 2022/03/11
2,2K

Det finns vissa viner som är som enhörningar. Det är knappt man tror att de finns, eller de finns i så liten mängd så det är utopiskt att tro att man möjligen få smaka en slurk. Eftersom flaskorna är så få så kostar de oftast väldigt mycket och frågan många ställer sig är om ett vin kan få kosta hur mycket som helst? Häromdagen var jag och smakade en liten och alldeles underbar skvätt av den nya årgången av Cristal. Det är Louis Roederers abosluta toppvin som bara görs under de mest perfekta förutsättningarna från en liten utmärkt del av deras odlingar. Den görs bara när vinmakare tycker att allt står rätt till och alltså inte alls varje år. Jag kan gilla den tanken, att det faktiskt inte finns hur mycket som helst av en vara eller produkt. Men jag njöt i fulla drag av den fantastiska smaken, doften och balansen.

För ytterligare ett tag sedan fick jag se ett exempel av ett ännu mer sällsynt vin. Då var det champagne av märket Salon. Den hålls generellt mycket högt av specialister. När man skulle göra vin till vintage 2008 som räknas som en av de bästa någonsin i appelationen Champagne. Fick man på grund av sina synnerligen höga kvalitetskrav en extremt liten skörd. Salon liksom Cristal görs bara de allra bästa årgångarna på druvor från specifika lägen så tillgången är som ni förstår väldigt liten. Hela vinvärlden vill ha dessa flaskor så i Sverige får vi bara några få.

Ni som vill kan försöka lägga vantarna på en flaska Cristal Brut, 2014 det börjar säljas den 18:e mars klockan 10.00 för SEK 2349,00. Vill man istället ha en magnum så finns det också i en ännu mindre allokering men då får man vänta tills den 24:e mars och slänga upp SEK 6500.00 – Plus vara väldigt snabb på fingret, det är en webblansering och i Sverige finns det 120 stycken vackra pavor.

0 comments 0 FacebookPinterestThreadsBlueskyEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Torsdag = soppdag bjud på pappans goda vardagsgulasch
Nästa inlägg
PI-dagen bjuder paj, Bannanoffee paj

Du borde verkligen prova det här också!

Mer romantik, kärlek och rosa viner till folket!

2025/07/03

Vinprovning med Pinot Noir – 3 kontinenter –...

2025/06/30

Vaska inte kaffet! Nej gör istället Islatte istället

2025/06/23

Nu kommer värmen snart dags för fläder, rabarber...

2025/06/17

Vit sparris på skinka med spenat och parmesan!

2025/06/09

Picknick-tider stundar! Vad packar du i korgen?

2025/05/28

Getost en favorit till Sauvignon Blanc!

2025/05/21

Ostkex och baconinlindade dadlar med mandel – smått...

2025/05/13

Chateau Cardboarddeaux eller boxvin – mina bästa tips!

2025/05/01

Lyxig fisk – Hälleflundra med baconmarmelad

2025/04/29

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Smarriga tillbehör till grillat. Nu kommer såserna!

    2025/07/08
  • Smarriga tillbehör till grillat. Nu kommer rörorna!

    2025/07/07
  • Mer romantik, kärlek och rosa viner till folket!

    2025/07/03
  • Sommar betyder sallad bland annat en smart italiensk panzanella

    2025/07/02
  • Vinprovning med Pinot Noir – 3 kontinenter – 3 uttryck av elegans

    2025/06/30

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt bakat blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party rabarber recept räkor sallad smör soppa svenskt kött tips tävling tårta vardag vitt vin

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!