Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Kakor i långpanna – del 5 – Drunken Brownie obsession

by Anette Rosvall 2024/03/06
written by Anette Rosvall 2024/03/06
985

Det här blir sista delen av Kakor i långpanna för nu. Men jag slutar lite på topp för den här godingen går inte av för hackor. En riktigt segmjuk chokladbotten, en whiskydoftande kolasås och en ljuvligt krämig kokosglass. Jag det är en riktig tre-stegs-raket som du absolut måste prova. Om du vill ha lite andra varianter så finns det fyra andra smarriga kakakor som bakas i långpanna här under också. Bara klicka på bilderna så kommer du fram till recepten. Vilken blir din favorit? Drunken Brownie obsession, Blondie med bär, klassiska kärleksmums, ryttarkaka med kolakokos eller frasig mandelkaka med persika och lavendel?

Drunken Brownie obsession
Blondie med bär Foto Jenny Grimsgård
Kladdig kärleksmums
Till häst genom västerbotten
Mandelkaka med persika och lavendel
0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Vegetarisk jambalaya en bra sak att laga på en måndag.
Nästa inlägg
Några förslag på vit pizza aka pizza bianca

Du borde verkligen prova det här också!

Midsommar med lax i fokus – nummer 2...

2026/06/17

Midsommar med lax i fokus – nummer 1...

2026/06/15

Snabba filmjölksbrödet med frön och torkad frukt

2026/06/10

Mellan hägg och syren kommer fläder och jordgubbar.

2026/06/08

En jättestor smörgåstårta – när hela gänget ska...

2026/06/05

S.O.S – Nationaldagen bjuder på sill, ost och...

2026/06/03

Nu duggar högtidsdagarna tätt – och sillen har...

2026/06/01

Grilla med morsan, och bjud på gott vin...

2026/05/29

Knäckig mandelkorg med glass och bär – en...

2026/05/27

Potatis- och purjolökssoppa på mitt sätt – och...

2026/05/25

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Midsommar med lax i fokus – nummer 2 fylld, grillad & uppbunden lax

    2026/06/17
  • Midsommar med lax i fokus – nummer 1 soyaglacerad grillad laxsida

    2026/06/15
  • Sommarsnittar med getost, bär och en härlig citronhonung

    2026/06/12
  • Snabba filmjölksbrödet med frön och torkad frukt

    2026/06/10
  • Mellan hägg och syren kommer fläder och jordgubbar.

    2026/06/08

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!