Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Funderar du på varmrätt till nyår? – Filé med pepparsås och potatisfondant

by Anette Rosvall 2024/12/26
written by Anette Rosvall 2024/12/26
Skriv ut receptet
1,6K

Funderar du på varmrätt till nyår? Jag brukar sällan tipsa om filé, men den här goda kan jag inte låta bli att prata om. Det är en filé på älg, men receptet fungerar lika bra med något annat glatt djur. Jag serverar den med en episk pepparsås och en krispig potatisfondant med mjukt och följsamt inre. Det finns en massa god festmat på min hemsida, vid de flesta recept hittar du smarriga dryckestips till.

Vad sägs om öppen hummerlasagne, havets wallenbergare, anka eller snabbrimmad torskrygg. Vad blir du sugen på? Självklart får du dryckestipstill alla goda rätter.

Öppen hummerlasagne
Havets wallenbergare
Anka med rödbets- och lakritssås
Snabbrimmad torskrygg med sandefjordssås

File med pepparsås och potatisfondant

Portioner: 4

Det här behöver du:

Köttet - 600 gram filé (jag valde älg)
Smör
Timjan
1 vitlöksklyfta, krossad
Salt och svartpeppar

Pepparsås
1 gul lök, finhackad
1 vitlöksklyfta, finhackad
2-4 msk pepparkorn av valfri sort, fint mortlade
2 rejäla matskedar smör
2 msk tomatpuré
3-4 enbär, krossade
2 msk svartvinbärsgele, eller lika mycket
outspädd svartvinbärssaft
1 dl viltfond
1 dl vatten
1 rejäl skvätt whisky, gärna rökig
1 rejäl matsked fransk senap
2 dl vispgrädde
Salt, timjan och eventuellt en skvätt vitvinsvinäger

Potatisfondant
6 stora bakpotatisar
500 gram smör
6 vitlöksklyftor
Färsk rosmarin, några stjälkar

Gör så här:

Klappa in kryddorna i köttet och stek sedan runtom i het panna. Lägg köttet i en ugnsform och låt det gå i 125 grader tills du har en ugnstemperatur på cirka 52 grader. Vispa ur pannan med vattnet. Smält smöret i en kastrull och fös ner löken. Låt den bli mjuk och medgörlig sedan slänger du ner tomatpuré och de mortlade kryddorna. Låt allt fräsa en stund innan du fortsätter med senap, vatten, fond och whisky. Låt såsbasen puttra ett tag på medelhög värme. Koka ner ungefär till hälften innan du häller på grädden. Låt såsen koka upp och smaka sedan av med salt, timjan och eventuellt lite syra i form av vinäger eller citronsaft.

Skär köttet i jämna skivor och stek snabbt yta på det. Låt det sedan vila i cirka 15 minuter innan du serverar med sås, potatisfondant och eventuellt någon smarrig grönsak.
Potatisfondant

Skala och skär bakpotatis i stora kuber cirka 3x3 cm. Koka dem på svag värme i cirka 30 minuter i det brynta smöret, smaksatt med vitlök och rosmarin. De skall bli mättade av smöret och sedan få en fin gyllenbrun yta i stekpannan. Ös med smör så de behåller sin frasiga yta. Smaka av med salt och peppar.
Servera köttet i skivor med såsen och potatisen och gärna smörstekt svamp och gröna bönor som tillbehör. Smaklig spis!

0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Några förrätter till nyår – snittar med råbiff på ren och laxmousse med forellrom
Nästa inlägg
Dessert till nyår – Hallonsemifreddo med mynta, citronsirap, maräng, hallon och mandelflarn

Du borde verkligen prova det här också!

Spättafileer med rökt lax och saffranssås – vardagsenkelt...

2025/12/08

Gör din egen pasta – och börja med...

2025/12/05

Krämig kladdkaka med chokladkolatäcke – och ja, jag...

2025/12/03

Yoghurt Toast, Fattiga Riddare & varför matsvinn är...

2025/12/01

Trendig engelsk fruktkaka – gör comeback!

2025/11/28

Mat och vin i kombination – när 1+1...

2025/11/26

Snart dags för Janssons – och du, spar...

2025/11/24

Gör din egen pastadeg vettja!

2025/11/21

Mat man äter upp till sista smulan –...

2025/11/19

Hemgjorda gåvor som värmer: marmelad, inläggningar och tomatsås...

2025/11/17

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Spättafileer med rökt lax och saffranssås – vardagsenkelt och festligt på samma gång

    2025/12/08
  • Gör din egen pasta – och börja med rosa pasta med svampduxelle

    2025/12/05
  • Krämig kladdkaka med chokladkolatäcke – och ja, jag missade kladdkakans dag igen…

    2025/12/03
  • Yoghurt Toast, Fattiga Riddare & varför matsvinn är det nya svarta

    2025/12/01
  • Trendig engelsk fruktkaka – gör comeback!

    2025/11/28

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!