Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Höst är lika med grytor. Här kommer mina bästa tips!

by Anette Rosvall 2024/11/19
written by Anette Rosvall 2024/11/19
453

Under hösten är långkok något som sitter som en smäck. Mustiga grytor, mat som går i ugnen länge. Det bästa med sådan mat är att trots att själva tillagningstiden kan vara lång, så är förberedelserna oftast ganska snabba. Jag brukar köra mina grytor i ugnen på låg värme. Det innebär att jag kan göra nästan vad som helst till exempel läsa en god bok medan ugnen liksom gör jobbet. Jag behöver inte oroa mig för att saker och ting ska koka över på spisen. Det enda som kan behövas är en liten kik då och då, kanske fylla på med en skvätt vin, buljong eller ösa med lite fett beroende på vad som står där och myser.

Här kommer några av mina bästa tips på grytor, lovar mina bästa soppor inom kort 😉 Men hörrni vad sägs om en viltgryta med svamp, rödbetor och getostkräm, lammgryta med pärlcouscous, tagine med pumpa och sötpotatis, en klassisk bolognese eller en cowboygryta med bönor och sidfläsk. Självklart hittar du vintips också. Vad blir du sugen på, klicka på bilden!

Viltgryta med svamp och hasselbacks-rödbetor
Lammtagine med pärlcouscous och tabouli
Tagine med pumpa
slowcooking, köttfärssås, spagetti, pasta, bolognaise
Bolognese
Cowboygryta på högrev med grilled cheese
0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Cajsa Warg ett nytt pris som hyllar kokböcker!
Nästa inlägg
Hösten är lika med värmande soppor – varför inte prova Davids goda hummersoppa

Du borde verkligen prova det här också!

Potatisvåfflor – som en råraka i förklädnad

2025/11/10

Viltstek med selleristomp, rödvinssky och Café de Paris-smör...

2025/11/06

Pasta alla Norma – en smak av Sicilien

2025/11/03

Fredagsmys med bubblor – ostfyllda gougères och annat...

2025/10/31

Bästa restmaten – Arrancini små risbollar med stora...

2025/10/29

Halstrad lax med soyaglace

2025/10/27

Det behövs en värmande drink! Varför inte en...

2025/10/23

Nyponsoppa – en god soppa med känsla av...

2025/10/20

Pinsa istället för Pizza – snabbt, gott och...

2025/10/15

Sardiner, ansjovis och boquerones – Små fiskar med...

2025/10/15

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Potatisvåfflor – som en råraka i förklädnad

    2025/11/10
  • Viltstek med selleristomp, rödvinssky och Café de Paris-smör – JA TACK!

    2025/11/06
  • Pasta alla Norma – en smak av Sicilien

    2025/11/03
  • Fredagsmys med bubblor – ostfyllda gougères och annat gott till mousserande viner.

    2025/10/31
  • Bästa restmaten – Arrancini små risbollar med stora ambitioner

    2025/10/29

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!