Anette Rosvall
Kokboksförfattare, receptkreatör, mat- & vinskribent,
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!

Midsommar nalkas. Här kommer mina bästa tips för jordgubbarna.

by Anette Rosvall 2025/06/11
written by Anette Rosvall 2025/06/11
Skriv ut receptet
684

Nu är det snart dags för midsommar och självklart har jag skrivit om denna svenska underbara högtid en massa gånger. En klassisk midsommar innehåller så klart jordgubbar, sill, grill och dans kring stången. Jag gillar också att lägga till en eller annan snapsvisa också. Men här kommer iallafall mina allra bästa tips!

Först en massa gott med jordgubbar självklart hittar du även dryckestips till vissa av recepten. Skulle du välja ett sprätt mördegsflarn med fyllning av vanilj- och fläderkräm, en efterrättspizza med vit choklad, en ljuvlig jordgubbsparfait med salt kolasås eller en fräsch jordgubbssoppa med melonkulor. På bilden hittar du min variant på den klassiska desserten Eton Mess. Lätt att förbereda i små burkar med knäpplock och ännu lättare att äta upp… Precis så ska det vara om du frågar mig!

Jordgubbsflarn
Efterrättspizza med jordgubbar och vit choklad
jordgubbsparfait, recept, glass, dessert, Anette Rosvall
Ljuvlig jordgubbsparfaitFoto Charlotte Gawell
Bärsoppa med melonkulor

Min variant på Eton Mess - med kolamaränger och salt kolasås

Det här behöver du:

Röran
3 dl vispgrädde
400 gram färska jordgubbar, rensade och delade
Maränger i små bitar (nedan ser du hur du gör egen maräng)
Kolasås

Salt kolasås
1,5 dl grädde
0,5 dl mörkt muskovadosocker
2 tsk lakritspulver (eller granulat)
6 msk smör

Kolamaränger
3 äggvitor
2 dl muscovadosocker (mörkt)
1 krm ättiksprit

Gör så här:

Börja med kolasåsen! Värm alla ingredienser utom smöret försiktigt i en kastrull (den kokar lätt över). Drag kastrullen av plattan och rör sedan ner smöret, låt stå och svalna medan du gör resten.

Vispa grädden tills den bildar mjuka toppar. Vänd ner marängerna och jordgubbarna. Dela upp röran i fyra portionsglas. Dekorera gärna med några fina jordgubbar och några bitar maräng.
Kolamaränger

Vill du göra egna maränger så är här ett bra recept på kolamaränger som är smarrigt! De här marängerna görs på vanlig marängsmet men beroende på vilket socker du använder så får marängerna en liten annorlunda smak.

Sätt på ugnen på 200 grader och lägg ett bakplåtspapper på din ugnsplåt. Ta fram en bunke, se till att den är helt torr och utan något spår av fett. Fett är marängens värsta fiende nr 1 och kan göra att äggvitan inte fluffar upp sig.

Värm sockret i ugnen i fem minuter, under tiden vispar du äggvitorna tillsammans med ättikan, till styva toppar. Häll sedan ner det varma sockret i lite i taget medan du fortsätter att vispa tills sockret har löst upp sig. Det märker du när du tar lite maräng mellan fingrarna, det skall inte vara något knaster kvar. Det tar längre tid än man tror när man använder muscovadosocker.

Antingen lägger du upp marängerna med en sked på plåten eller så spritsar du små toppar. Garnera med salta hackade nötter och låt dem sedan gå i ugnen i ungefär 1,5 timme eller tills de är helt torra på ytan.

0 comments 0 FacebookPinterestEmail
Anette Rosvall

Föregående inlägg
Midsommar nalkas – vi tänder väl grillen som vanligt!
Nästa inlägg
Midsommar nalkas! Här kommer mina bästa tips till sillen!

Du borde verkligen prova det här också!

Gratäng på säsongens rotsaker – Blomkålen kommer först

2026/02/11

Jag är tillbaka – nu med friterade bollar...

2026/02/10

Mycket snack om nötkött nu. Låt bönor och...

2026/01/28

Två soppor på rödbetor – när det är...

2026/01/27

Draget lamm med ponzu, sesam- och mynta kålssallad.

2026/01/22

Alkoholfritt som faktiskt är gott…

2026/01/20

En blå tårta, förväntan och ett nytt ord...

2026/01/18

Baconlindad fylld fläskfilé – vardagslyx och comfort food...

2026/01/15

Ägg – det lilla miraklet som alltid fungerar

2026/01/13

Lasagne comfort food på italienska.

2026/01/11

Anette Rosvall

Anette Rosvall

Sugar, spice & everything nice!

Att äta och dricka det måste man ju. Jag vill hjälpa dig att då det charmigt, vackert och gott. Här på min sajt hittar ni sött, salt och allt där i mellan. Jag som skriver är en mat- och vinnörd så på den här sajten finns recept, vintips, radioinslag, artiklar om resor som jag gjort och kanske ett och annat tips på var du äter och dricker gott.

Keep in touch

Twitter Instagram Pinterest Snapchat

Recent Posts

  • Gratäng på säsongens rotsaker – Blomkålen kommer först

    2026/02/11
  • Jag är tillbaka – nu med friterade bollar av mac´n cheese!

    2026/02/10
  • Mycket snack om nötkött nu. Låt bönor och grönsaker få mer plats!

    2026/01/28
  • Två soppor på rödbetor – när det är soppväder på riktigt

    2026/01/27
  • Draget lamm med ponzu, sesam- och mynta kålssallad.

    2026/01/22

Categories

Tags Cloud

#Blogg100 Anette Rosvall asiatiskt blåbär choklad dessert dricka efterrätt fest fisk fredagsmys fredag tillsammans frukt förrätt gott grilla grillat hallon julmat korv kyckling kärlek kött köttfri måndag lätt långkok Mat&Dryck midsommar mums nyår ost paj party pasta rabarber recept räkor smör soppa svenskt kött sylt tips tävling vardag vintips

Instagram

Hör av dig till mig!

Har du en fråga, en kommentar, ris eller ros. Vill du samarbeta på något sätt eller har du bara något fint att säga. Jag viill gärna höra vad du har på hjärtat! Skicka ett meddelande via någon av mina sociala medier. Klicka på ikonerna här bredvid, jag svarar så fort jag kan!

Ticketack!

Facebook Instagram Email
Anette Rosvall
  • Hem
  • Anette Rosvall
  • Kontakt med mig!